Kontaktul. Gagarina 11, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 665 60 35
e-mail: innowacje@umk.pl


 

Jak informatycy z Gdańska podbili świat

W 2001 roku Łukasz Osowski i Michał Kaszczuk, dwaj studenci Politechniki Gdańskiej, rozpoczęli pracę nad sztuczną inteligencją, stworzyli wówczas syntezator mowy, który czytał i zamieniał słowa w litery, a następnie oddawał w postaci dźwięku. Pierwszy model otrzymał nazwę Spiker i cieszył się na rynku dużą popularnością, zwłaszcza wśród ludzi niewidomych. Po kilku latach nieustannej pracy, w 2003 roku, na rynek światowy został wprowadzony udoskonalony syntezator Ivona (skrót od Inteligent Voice), jego wyjątkowość polegała na tym, że komputer w inteligentny sposób reagował na rozmaite pułapki napotykane w tekście, czyli skróty, nazwy własne itd. Produkt natychmiast trafił na najwyższą półkę, a jednym z pierwszych klientów została armia polska.

Sztuczny głos jest niezastąpionym elementem na przystankach autobusowych, tramwajowych, na stacjach metra, gdzie czyta rozkłady jazdy i informuje o najbliższych pociągach. Ivona jest również wykorzystywana przez prywatne przychodnie, Telekomunikację Polską. Wynalazek używany jest w bankowości, gdzie firma NCR, producent usług w bankomatach, wykorzystuje go dla potrzeb niewidomych klientów Citibanku (komputer wskazuje, jakie czynności należy wykonać, informuje o stanie konta itd.).

Sukces na polskim rynku skłonił informatyków ku wydaniu obcojęzycznych wersji syntezatora, tak na początku powstały modele w dwu wersjach językowych: angielsko-amerykańskiej oraz rumuńskiej. W 2009 roku została odkryta kolejna rewolucyjna rzecz – technologia, która sama opracowuje model dla wybranego języka, za jej pomocą Ivona uzupełnia się o kolejne wersje językowe. Rozwój firmy jest możliwy dzięki dotacjom unijnym: pierwsze dwa subsydia przeznaczone były na powstanie i wykorzystanie nowej technologii, kolejne na dostosowanie produktu do urządzeń o małej pojemności, m.in. do telefonów  komórkowych.

Największym konkurentem Ivony jest produkcja amerykańskiej firmy Nuance, która oferuje w swoim urządzeniu aż 30 języków. Polski produkt odnosi jednak znaczne sukcesy, gdyż ma najlepsze wyniki testów i najwyższe notowania w rankingach, a to z kolei przekłada się na zamówienia – firma Samsung wykorzystuje produkt w swoich telefonach i urządzeniach przenośnych; w Wielkiej Brytanii Ivona czyta codziennie dla dwóch milionów niewidomych; polski wynalazek wykorzystuje także amerykańska firma Vling – wirtualny asystent w telefonie komórkowym. Zyski ze światowych podbojów są przeznaczane na nowe inwestycje. Obecnie firma zatrudnia około 30 osób i mieści się w Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

Opracowano na podstawie: Gazeta Prawna z dnia 24-26 czerwca 2011 roku.