Kontaktul. Gagarina 11, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 665 60 35
e-mail: innowacje@umk.pl


 

Złoty medal targów Innova 2018
28-03-2018

 

Podczas odbywających się w Walencji Targach INNOVA 2018, w których  uczestniczyło ponad 160 wystawców z całego świata, Międzynarodowe Jury w ramach Konkursu Eureka przyznało Złoty Medal Targów Wynalazczości INNOVA 2018 w Walencji,  wynalazkowi naukowców z UMK, mgr. Michała Meiny i dr. Krzysztofa Rykaczewskiego pn. "Sposób ustalenia pozycji obiektu, w szczególności człowieka, i urządzenie do ustalania pozycji człowieka" (P. 424408). W Konkursie przyznano ogółem 20 medali oraz 5 nagród specjalnych.

Wynalazek został zgłoszony do konkursu i zaprezentowany na Targach w Walencji w ramach działań projektowych pn. "KUBUS- Komercjalizacja Uniwersyteckich Badań i Usług" w Programie MNiSW "Inkubator Innowacyjności+" realizowanych przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMK. Celem promocji wynalazków jest zwiększenie szans na dotarcie do potencjalnych inwestorów oraz ich komercjalizacja.

Nagrodzony wynalazek (system) składa się z dwóch zestawów sensorów inercyjnych (akcelerometr, żyroskop i magnetometr) montowanych w obuwiu osoby lokalizowanej. Sensory te są bardzo niewielkie, w związku z czym integracja ich z obuwiem nie nastręcza żadnego problemu. Zbierane odczyty o przyspieszeniach i zmianach orientacji są przetwarzane w systemie wbudowanym, który realizuje algorytm pozycjonowania.

System lokalizacji został skonstruowany z myślą o wsparciu służb pożarniczych i z uwzględnieniem specyfiki pracy podczas przeprowadzania akcji ratunkowo-gaśniczych. Ustalenie pozycji strażaków w obiekcie w czasie rzeczywistym podczas incydentu podnosi bezpieczeństwo zespołu ratowniczego oraz pozwala na lepszą koordynację działań przeciwpożarowych.