Kontaktul. Gagarina 11, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 665 60 35
e-mail: innowacje@umk.pl


 

Inteligentne membrany naszych Chemików docenione w Makao
20-10-2019

Międzynarodowe Targi Wynalazków w Makao (Innovative Invention Expo 2019 („MIIEX”) odbywają się w celu prezentacji postępów w nauce i technologii oraz propagowania wiedzy na temat ochrony własności intelektualnej. Głównym organizatorem Targów od 2012 r. jest Stowarzyszenie Innowacji i Wynalazków w Makao.

W bieżącym roku MIIEx odbyły się w Cotai Expo, w weneckiej części Makao. Udział wzięło 430 wystawców oraz 336 wynalazków z ponad 20 krajów świata, w tym m. in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Rosji, Korei, Japonii, Kataru, Egiptu, Arabii Saudyjskiej, Filipin, Rumunii, Chorwacji i Polski.

Podczas uroczystego zakończenia Targów, nagrodzono wynalazek zespołu naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika pod kierunkiem dr. hab. Wojciecha Kujawskiego, prof. UMK (współautorzy: dr Joanna Kujawa – UMK w Toruniu, prof. Samer Al-Gharabli – GJU w Ammanie).

Opatentowane rozwiązanie pod nazwą „Smart materials” – inteligentne materiały separacyjne na aktywowanym substracie polimerowym ze zdefiniowaną nanoarchitekturą powierzchni”, prezentowane w Makao, posiadające duży potencjał komercjalizacyjny, zostało uhonorowane dwiema nagrodami:

*złotym medalem Targów

*nagrodą specjalną  Organizatorów dla wynalazku, który wspiera inicjatywę reaktywacji „Jedwabnego Szlaku”[i] pn. “Best Belt and Road Initiative Award” (puchar)

Planowana komercjalizacja wynalazku, umożliwi wytwarzanie wysoce wyspecjalizowanych materiałów separacyjnych o zdefiniowanych właściwościach powierzchniowych, charakteryzujących się kontrolowanymi właściwościami separacyjnymi.

Modyfikacja powierzchni materiałów separacyjnych, według wynalazku, otwiera także nowe możliwości ich dalszej modyfikacji i różnorodnego zastosowania, m.in. do wytwarzania dedykowanych sensorów, czy membran do efektywnego oczyszczaniu wody i powietrza.

Rozwiązanie jest efektem współpracy naukowców z Polski i Jordanii.

Udział w konkursie i prezentacja na targach w Makao była finansowana z funduszy projektu „KUBUS 2.0- Komercjalizacja Uniwersyteckich Badań i Usług” wykonywanego przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMK w ramach Programu MNiSW „Inkubator Innowacyjności 2.0”.

Więcej o wynalazku:

https://www.youtube.com/watch?v=IPsRQhM8NGA&t=62s


[i] (ang. One Belt, One Road; chiń. 带一路, pinyin Yídài yílù) – współczesna inicjatywa władz Chińskiej Republiki Ludowej, mająca na celu reaktywację Jedwabnego Szlaku. Została przedstawiona jako strategiczny projekt ekonomiczny i inicjatywa polityczna przez przewodniczącego Xi Jinpinga w 2013 roku.