Kontaktul. Gagarina 11, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 665 60 35
e-mail: innowacje@umk.pl


 

Medale dla wynalazku z Wydziału Farmaceutycznego
02-07-2019

Podczas odbywającego się w Santa Clara, Międzynarodowego Festiwalu Wynalazków,  nagrodzono wynalazek opracowany przez dr. hab. Daniela Załuskiego i dr. Rafała Kuźniewskiego z Wydziału Farmaceutycznego pn. „Preparat o działaniu adaptogennym na bazie ekstraktu z Eleutherococcus senticosus i sposób wytwarzania preparatu o działaniu adaptogennym na bazie ekstraktu z Eleutherococcus senticosus” (P.427208). 

Preparat przygotowany przez naszych naukowców otrzymał srebrny medal targów oraz nagrodę specjalną Tajwańskiego Stowarzyszenia Wynalazców. Podczas Festiwalu prezentowano około 190 wynalazków z 29 krajów świata, w tym aż 18 z Polski.

Badania nad opracowaniem receptury preparatu były wspierane z funduszy Projektu „KUBUS-Komercjalizacja Uniwersyteckich Badań i Usług” w Programie MNiSW „Inkubator Innowacyjności+”, realizowanego przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMK. 

 

Temat badań jest odpowiedzią na potrzebę uzyskania nowych produktów, obejmujących tzw. total plant extract, stosowanych w prewencji i leczeniu chorób cywilizacyjnych przebiegających z wyniszczeniem organizmu. Preparat cechuje odpowiedni dobór ekstraktów roślinnych i wyizolowanych związków. Potencjalne przeznaczenie preparatu to podnoszenie odporności organizmu, wzmocnienie organizmu przed negatywnym działaniem czynników stresogennych o podłożu biologicznym, chemicznym, środowiskowym. Uwzględniając powyższe, działanie preparatu jest adaptogenne.

 

Zastosowana technika ekstrakcji, do otrzymania preparatu, pozwala na zachowanie wymaganej farmakopealnej ilości związków czynnych (analiza HPLC). Preparat zawiera dodatek jednego wtórnego metabolitu roślinnego w postaci czystej. Zastosowana procedura otrzymywania pozwala na uzyskanie produktu wolnego od pozostałości rozpuszczalników technologicznych

 

Więcej na temat wynalazku można dowiedzieć się z krótkiej prezentacji filmowej: https://www.youtube.com/watch?v=Fng8Va-cmS4